top of page

Batuhan Umut Bayat Kimdir?

Batuhan Umut Bayat , 1998 yılının 13 Eylül sabahında Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde dünyaya gelmiştir. Öğretmen bir babanın ve ev hanımı bir annenin en küçük çocuğudur. Aslen eskiler Konya Ereğli ilçesine bağlı bulunan şimdilerde ise Karaman Ayrancı ilçesine bağlı bulunan Ağızboğaz Köyü kütüğündedir. Fakat kendisinden duyacak olursanız Konya veya Karaman kendisini fazla Kayserili olduğu için kabul etmemektedir.

Emniyet Müdürü bir abinin ve Çocuk Diş Hekimi Uzmanı bir ablanın en küçük kardeşleridir. Çocukluğundan beri afacan ama çok zeki olarak nitelendirilen Batuhan Umut Bayat 1. ve 2. sınıf eğitimlerini Arif Eminoğlu ilköğretim tamamlamıştır. 3. sınıftan itibaren liseye kadar olan eğitimini %75 burslu olarak Özel Tekden İlköğretim okulunda tamamlamıştır. İlköğretim ve Ortaöğretim dönemi boyunca öğretmenleri tarafından hep takdir edilmiştir. Büyümenin getirdiği etkiler sonucu yetenekleri daha da gelişmiş olan Batuhan Umut Bayat zekası ve liderlik vasfı ile takdir edilmeye başlanmıştır. Sayısız sınıf başkanlığı seçimini ve bir defa da okul başkanlığı seçimini rekor bir oyla kazanmıştır. 

O zamanki sınav sisteminin getirdiği bir sonuç olarak 6. 7. ve 8. sınıfta SBS sınavlarına girmiş ve başarılı sonuçlar almıştır. 3 sene sınava girmenin getirdiği bir etki olarak her zaman çocukluğunu yaşayamamış olmaktan yakınır kendisi fakat olumlu etki olarak onu erken yaşta olgunlaştırmıştır. Sınav sonucu doğrultusunda Bor Fen Lisesini kazanmış fakat alışamama problemleri yaşayarak Kayseri Baldöktü Anadolu Lisesine kaydını aldırmıştır. Fakat Baldöktü Anadolu Lisesinde de aynı problemleri yaşamış bir günlüğüne Sami Yangın Anadolu Lisesini denemiş orda da ortama uyum sağlayamayınca Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesine %75 burslu olarak geçiş yapmıştır. Farklı liselerde okula gitmenin ve farklı okullardan gelen insanlarla Bahçeşehir Anadolu Lisesinde öğrenim görmenin sonucu olarak lise hayatında çok sosyal ve kendi kendini geliştirebilen bir insana dönüşmüştür. Sınıf arkadaşları tarafından çok sevilen, öğretmenleri tarafından efendiliği, saygısı ve zekası takdir edilerek lise hayatını sonlandırmıştır. 

 

O yıllarda olan sınav sistemine göre YGS-LYS adında iki sınava girilmekte ve bunların arasında yaklaşık olarak 3 aylık bir zaman dilimi bulunmaktaymış. Batuhan Umut Bayat ilk sınava girişinde istediği bölüm ve istediği şehir olan Ankara'da bir bilgisayar mühendisliği kazanamamış. Bir kere daha şansını denemek istemiş ve ikinci sınava girişinde Özel Türk Hava Kurumu Üniversitesini tam burslu olarak kazanmıştır. Sınava hazırlık süreci ile ilgili kendisi her zaman, ''yaptığım stratejilerin en büyüklerinden bir tanesiydi. Çünkü 160 dakika ve 160 sorumuz vardı. Bu süre yeterli değildi. Fakat sınavı hazırlayanlar biliyorlardı ki sadece zeki veya çalışkan insanlar değil, zaman yönetimini bilen ve iyi stratejiler geliştirebilen insanlar da üniversiteler için gerekliydi.'' demiştir.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında üniversitenin ilk basamağına adımını atan Batuhan Umut Bayat Ankara'da yerleşik bir düzene geçmiştir. Ankara'da yerleşik düzene geçmiş olmanın hem olumlu hem olumsuz yanı olarak kendisi her zaman şöyle demiştir. Faturaları ve kirayı ödemek gerçekten zordu. Fakat onları ödeyememek kırılma noktam oldu. Parasız kalmaya başladığı dönemlerde Google'da ilk arattığı şeyin ben nasıl para kazanabilirim olduğunu söylemiştir. Bu soruyu sormasının sebebi olarak ve kırılma noktasının ilk kıvılcımını çıkaran şeyin Elon Musk'ın biyografi kitabı olduğunu söylemiştir. Kitabın içeriğindeki bir cümleden inanılmaz etkilendiğini bilgisayarının yanına ve yatağının başucuna o cümleyi yazdığını ve her fırsatta okuduğunu söylemiştir. Bu cümle ''Neyi bilmediğimizin bile farkında değiliz ki farkında olmadığımız bir şeyi öğrenmeye çalışalım.'' Google arama sonuçlarında bulmuş olduğu araştırmalar neticesinde borsaya ilk adımlarını atan Batuhan Umut Bayat başarılı bir borsacı olmuş ve borsa danışmanlığı vermek için kolları sıvamıştır. 2018 yılının başlarında Amerika'da ilk şirketini kurmuş bu sayede hem uluslararası çalışmaya başlamış, hem de dünyanın dört bir yanından yeni insanlarla tanışmıştır. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının başlarında ticaret hayatına atılmaya karar vermiş fakat sermayesinin yeterince büyük olmadığını fark edince giderlerini kısmak için kalan eğitim hayatına Kayseri'de devam etmeyi düşünmüş ve kaydını Kayseri Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne taşımıştır. 2018 yılının sonlarında hem hayatta en çok değer verilmeyi hak ettiğini düşündüğü yepyeni bir insanla tanışmış, hem de bebeği gibi bebeği gibi sevdiği şirketi iflasın eşiğine sürüklenmiştir. İflasın kaçınılmaz olduğunu gören Batuhan Umut Bayat hemen karar alarak kontrollü bir şekilde şirketini kapatmıştır.2019 başlarında ticaret hayatına amazonla atılan Batuhan Umut Bayat önceki şirketinden kalan zihin yorgunluğu, yeni bir işe girmenin tecrübesizliği ve kuralları tam öğrenememiş olması sebebiyle tekrar bir batış gerçekleştirmiştir. Yine de yılmadan ekonomik özgürlüğünü bir üst basamağa taşıyabilmek için 2019 yılının sonunda yeniden ticaret hayatına atılmış. Bu sefer daha temkinli ilerlediği için beklenen olmuş ve başarıya ulaşmıştır.

 

2020 yılının başlarında yeni iş fikirleri arayan Batuhan Umut Bayat pandeminin olmasını büyük bir fırsat olarak görmüş. Yurt içinde kapanmadan dolayı mağdur olan küçük esnafın imdadına yetişerek profesyonel website yapımı ve profesyonel sosyal medya pazarlama danışmanlığı vermeye başlamıştır. Yaptığı siteler ve pazarlamalar aldığı eğitimler sonucu başarıdan başarıya koşmuştur. 2020 yılının sonunda işlere yetişemediği için çok sevdiği dostlarından bir ekip kurmuş ve işlerini daha da profesyonel yapmaya başlamıştır. 2021 yılının başlarında edindiği tecrübeler ve bilgiler sonucu kendi global pazaryeri için çalışmalara başlamış. Bunların hepsini resmileştirmek için Amerika'da ikinci şirketi olan Abiblon LLC'yi kurmuştur. 2021 yılının üçüncü çeyreğinde de edindiği tecrübeleri sonraki nesillere aktarabilmek için Türkiye'de resmi bir şirket kurmuş, eğitimler ve danışmanlıklar vermeye başlamıştır.  

Günümüzde Bilgisayar Mühendisliği öğrencilik hayatı devam eden Batuhan Umut Bayat, Borsa Danışmanlığı, Websitesi ve Yazılım Çözümleri, Sosyal Medya Danışmanlığı, Global pazarlarda (Amerika, Kanada, Meksika, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Avustralya) ürün sevkiyatı ve e-ticaret işlemleri konusunda hizmet vermekte, Ayrıca kendi pazaryeri için çalışmalara devam etmekte, bildiği bütün bilgileri ve edindiği bütün tecrübeleri genç nesillere aktarmaya çalışmaktadır. 

20221007_140330.jpg
bottom of page